Powrót Pani Weasley.
Data: 2005-12-9, 09:20
Dodał: Guardian

Julie Walters, odtwórczyni roli pani Weasley, zapowiedziała, że wystąpi w piątej części przygód Harry'ego Pottera.

Walters pojawiła się w trzech częściach sagi o małym czarodzieju. W najnowszej, czwartej ekranizacji jednak jej zabrakło. Zapytana o to, czy będzie można ją oglądać w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa", potwierdziła:

- Wszystko na to wskazuje. Nie mogliby przecież dłużej sobie radzić bez pani Weasley. W książce moja bohaterka ma nawet cały własny rozdział. "Harry Potter i Zakon Feniksa" wejdzie na ekrany kin w 2007. Wyreżyseruje go David Yates.

Biografia: Julie Walters

ur. 22 marca 1950 Birmingham, Anglia, Wielka Brytania

Uwielbiana przez Anglików, znana ze swojego poczucia humoru oraz ciętych i szczerych wypowiedzi Julie Walters wychowała się na robotniczych przedmieściach Birmingham. Już od dziecka uwielbiała przedrzeźniać ludzi. Siostry zakonne ze szkoły, do której uczęszczała radziły jej, aby swoje życie związała z teatrem. Rodzice woleli, żeby zajęła się czymś bardziej poważnym. W wieku 19 lat dostała się do szkoły pielęgniarskiej przy szpitalu Queen Elizabeth w Birmingham, którą jednak po dwóch latach porzuciła. Wybrała kurs aktorski w Manchesterze.

Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w Liverpoolu. Zadebiutowała w sztuce "The Taming of the Shrew". Dużo śpiewała, tańczyła i prezentowała numery komiczne w lokalnych klubach. W 1974 r. związała się z grupą Liverpool Everyman. W końcu, w 1976 r., za sprawą przedstawienia "Funny Peculiar" Alana Ayckbourna debiutowała na West Endzie w Londynie. W 1980 r. zaczęła występować w Royal Shakespeare Company. Z powodzeniem grała w sztukach takich jak "The Rose Tattoo", "Fool for Love", "Frankie and Johnnie in the Clair de Lune". Z teatrem zresztą nigdy się nie rozstała - 2 grudnia 1999 r. za swoje osiągnięcia sceniczne została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Po części też przez teatr rozpoczęła się jej kariera przed kamerą.

W telewizji występowała już na przełomie lat 70. i 80. Rola Angie Todd w serialu "Boys from the Blackstuff" (1980) przyniosła jej pierwszą nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jednak to dopiero kreacja fryzjerki Rity, która wbrew swojej rodzinie i znajomym zaczyna zdobywać wykształcenie otworzyła jej drzwi do sławy. Po raz pierwszy w postać tę wcieliła się w 1982 r. w zainspirowanej "Pigmalionem" sztuce Willy'ego Russella "Edukacja Rity". W 1983 powtórzyła ją obok Michaela Caine'a w filmowej adaptacji wyreżyserowanej przez Lewisa Gilberta. Posypały się pochlebne recenzje i nagrody, w tym nominacja do Oscara oraz nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob i Variety Club Award. Wkrótce Julie stała się jedną z najpopularniejszych aktorek charakterystycznych w kinie i telewizji brytyjskiej. Chociaż otrzymywała propozycje z Hollywood i z powodzeniem pokazywała się w amerykańskich talk shows, nigdy nie zdecydowała się robić tam kariery uważając scenariusze, które jej podrzucano za mało interesujące. W Anglii natomiast w latach 80. i 90. uzyskała kolejne nominacje do nagrody BAFTA: w 1987 r. za pierwszoplanową kreację Cynthii Payne w filmie "Personal Services", w 1991 za rolę Very w zrealizowanej w Kanadzie komedii "Steping Out" oraz w 1998 za postać Petuli Gordino w popularnym serialu "Dinnerladies".

Zdarzało się, że była oskarżana o wulgarność. Stało się tak po jej rolach w farsie "Wszystkiemu winien samochód" (1985) Davida Greena oraz w satyrze społecznej "Pelen zakres usług" (1987) Terry'ego Jonesa. Publiczność kochała ją przede wszystkim jako odtwórczynię ról drugoplanowych, m.in. jako matkę pisarza Joe Ortona (Gary Oldman) w "Nadstaw uszu" (1987) Stephena Frearsa, jako panią Peachum w "Mackie Majcher" (1989) Menahema Golana, ekranizacji "Opery za trzy grosze" Bertolda Brechta lub jako żonę rabusia (Phil Collins) w "Busterze" Davida Greena. Znakomite kreacje stworzyła także w "Killing Dad" (1989) Michaela Austina, w "Sister My Sister" (1994) Nancy Meckler oraz w "Girls Night" (1998) Nicka Hurrana, gdzie wystąpiła obok Brendy Blethyn. Sukcesem na skalę międzynarodową okazała się rola pani Wilkinson, nauczycielki baletu w małym górniczym miasteczku w obrazie "Billy Elliot" (2000), debiucie filmowym reżysera teatralnego Stephena Daldry'ego. Walters za swoją rolę została wyróżniona szeregiem nagród i nominacji, w tym do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu, Golden Satellite Award, a także Gildii Aktorów Scenicznych. W 2001 r. wystąpi w oczekiwanej adaptacji powieści "Harry Poter i Kamień Filozoficzny" w reżyserii Chrisa Columbusa.

Walters jest zamężna z Grantem Roffeyem. Ma jedną córkę, Maisie.

źródło: www.onet.pl