Startuj z namiNapisz do nasDodaj do ulubionych
   
 
Dla niewtajemniczonych różdżka może być zwykłym kawałkiem drewna. Kto mógłby przypuszczać, że mała niepozorna brzozowa witka może skrywać moce, o których istnieniu większość ludzi woli nie myśleć. Czym jest różdżka? Pomińmy tu opinie całkowitych mugoli, że są to pałeczki, którymi magicy odwracają uwagę publiczności od swoich szalbierstw (choć jak się okazuje i w tym jest ziarenko prawdy).

Poszukiwania informacji zaczynamy blisko. Któż jak nie nasz wspaniały tłumacz może wiedzieć coś o magicznych różdżkach? Co mówi Tezaurus o tak niezbędnym atrybucie każdego czarodzieja? Różdżki (to) podstawowe narzędzie każdego maga i czarodzieja, służące do rzucania najprostszych i bardziej złożonych zaklęć (więc jak następnym razem będziecie rzucać zaklęcie Alohomora, gdy zapomnicie kluczy od mieszkania, przypomnijcie sobie, że bez różdżki niewiele zdziałacie). Wykonane są z rozmaitych gatunków drzew, z dodatkiem jakiejś magicznej substancji (zwykle cząstki fantastycznego stworzenia - smoka, feniksa, jednorożca). To różdżka wybiera sobie właściciela, w zależności od jego osobistych predyspozycji. Najlepszy efekt zawsze osiąga się czarując własną różdżką. Podstawowe cechy różdżki to długość, rodzaj drewna, magiczna substancja i giętkość. Uszkodzenie różdżki zakłóca jej działania i może być niebezpieczne dla właściciela (i jego otoczenia -pamiętacie różdżkę Rona?). Magiczne różdżki znano od dawna: pojawiają się na malowidłach prehistorycznych, w sztuce starożytnego Egiptu, w Biblii (laska Mojżesza), w mitologii greckiej (bóg magii Hermes przedstawiony jest z kaduceuszem, czyli różdżką oplecioną dwoma wężami), w Odysei (Kirke), w magicznych rytuałach Druidów (Merlin), a i współcześnie są atrybutami magików i iluzjonistów.

Co jeszcze wiemy z książek J. K.? Chyba tylko tyle, że jednymi z najlepszych wytwórców różdżek są Ollivanderowie (produkujący je od 382r. p. n. e.!) oraz Gregorowicz. Poza tym istnieje Kodeks Użycia Różdżek, w którym zawarte są zasady ich używania.
Wróćmy jednak do Mojżesza. Czym była jego różdżka? Zwykłą laską. Zacytujmy część Starego Testamentu:
Wówczas Pan zapytał go: "Co masz w ręku?"
Odpowiedział: "Laskę".
Wtedy rozkazał: "Rzuć ją na ziemię". A ten rzucił ją na ziemię, i zamieniła się w węża. Mojżesz zaś uciekał przed nim.
Pan powiedział wtedy do Mojżesza: "Wyciągnij rękę i chwyć go za ogon".
I wyciągnął rękę i uchwycił go, i stał się znów laską w jego ręku."

Chyba niejednemu nasuwa się na myśl scena z Harry’ego Pottera i Komnaty Tajemnic w Klubie Pojedynków, chociaż wydźwięk tych dwóch scen zdecydowanie się od siebie różni. Tą różdżką rozdzielił później Mojżesz Morze Czerwone i sprawił, by ze skały trysnęła woda. (Nieliczni wiedzą, że na pewnym malowidle z IV wieku Jezus wskrzesza Łazarza za pomocą różdżki). Laskę Mojżesza trudno uznać za różdżkę właściwą, tak jak kaduceusza - własności Hermesa.

Hermes chcąc przebłagać Apolla za jedną ze swoich psot, podarował mu własnoręcznie zrobioną cytrę. Bóg muzyki i poezji tak ucieszył się z prezentu, że w zamian dał mu leszczynową witkę o iście magicznych właściwościach. Laseczka miała cudowną moc godzenia największych nawet wrogów i uśmierzania sporów. Hermes rzucił ją między dwa walczące węże, te od razu zaprzestały walki i oplotły laskę, kierując się głowami ku sobie. Tak powstał kaduceusz, z którym bóg kupców (ale i złodziei) nigdy się nie rozstawał. Później magiczna laseczka zawędrowała do greckiego kościoła w postaci pastorału używanego przez biskupów.

Warto wiedzieć, że kaduceusz był znany jeszcze wcześniej ok. 3500 lat temu w Mezopotamii. Setki lat później Grecy dodali skrzydła symbolizujące szybkość, a na szczycie osadzili kulę. Węże miały symbolizować jedność przeciwieństw.
Różdżka pojawiała się również w cywilizacjach starożytnego Egiptu, malarstwie jaskiniowym, w wiekach średnich, gdy celtyccy druidowie odprawiali swoje rytuały za pomocą różdżek wykonanych ze "świętych drzew" (np. cisu, wierzby czy głogu). Różdżki wycinane były o zachodzie lub wschodzie słońca (gdyż wierzono, że najłatwiej chłoną wtedy jego siły) za pomocą unurzanego we krwi noża. Także bogini Kirke używała różdżki, przemieniając ludzi w świnie i inne zwierzęta.

Zagłębiając się nieco w historii, trzeba przyznać, że używanie czarodziejskiej różdżki nie powinno nikogo dziwić. Była przecież używana przez ludy starożytnego Egiptu, bogów olimpijskich, Mojżesza, celtyckich magów, całą plejadę dobrych i złych wróżek (m. in. z Kopciuszka czy Śpiącej Królewny), Merlina aż po Harry’ego Pottera.

Odrzućmy na chwilę wszelkie legendy, podania i mity i skupmy się na suchych faktach historycznych i archeologicznych.
W Muzeum Pitt Rivers w Oxfordzie znajduje się egzemplarz różdżki zrobionej z kości, którego używał lekarz do wykrywania uroków wywołujących choroby. Kolejną różdżkę znaleziono na półwyspie Gower w Walii, gdzie pochowano Czerwoną Czarownicę z Paviland. W 1823 roku profesor geologii z Oxfordu – William Buckland oraz wikary Christchurch odkryli pozbawione głowy zwłoki w jaskini Goat’s Hole. Wokół zwłok rozrzuconych było 40 do 50 kawałków małych prętów z kości słoniowej, fragmenty pierścieni, przedmiot w kształcie rozwidlonego języka węża, muszelki i kawałek łopatki owcy (której przypisywane są magiczne moce). Wspomniane pręciki mogły być różdżkami, ale stuprocentowej pewności nie ma. Za pomocą metody datowania radiowęglowego ustalono wiek znaleziska... 26 tysięcy lat!

Istaniało wiele przepisów na stworzenie różdżki. Jeden z nich można znaleźć w sławnym Kluczu Salomona - słynnej średniowiecznej księdze magicznej. Na różdżkę najlepiej nadaje się drewno leszczynowe ścięte jednym uderzeniem świeżo wykutego topora. Wedle własnego uznania można było dodać różdżce mocy przybijając do jej końców magnesy, nabijając ją kryształami i wyrywając w niej magiczne słowa. Gotową różdżką można było przywołać bóstwa, duchy, demony i inne moce, które obdarzały ją mocą. Wielu jednak wolało najpierw zabezpieczyć się magicznym kręgiem, by obronić się przed złymi mocami.

Magię traktowano bardzo poważnie aż do początku XV wieku, gdy zaczęła jawić się jako rozrywka. Dla wędrownych kuglarzy różdżka była magicznym narzędziem, a tak naprawdę odwracała uwagę publiczności, gdy domniemany czarodziej robił coś zupełnie innego.

Różdżki pojawiają się wszędzie - w Scytii (tereny dzisiejszej Ukrainy) znaleziono tyczki ozdobione grzechotkami z brązu, w Suffolk – stanowisku archeologicznym z VII wieku - ozdobny pręt. W każdej cywilizacji znaleźć można coś, co wyglądem przypominałoby różdżkę - pałki, laski, berła czy nawet maczugi.
Różdżka od wieków jest symbolem potęgi. Pozwala skierować moc czarodzieja w jednym kierunku. Jest podstawowym atrybutem każdego maga, niezależnie czy jest to potężny Dumbledore, czy nieco fajtłapowaty Neville. I o ile nie mamy do czynienia z zamieniającą się w rybkę/papugę/gumowego kurczaka podróbką Greda i Forge’a, możemy nieźle zamieszać.

Na podstawie:Księga wiedzy czarodziejskiej - Allan Zola Kronzek, Elizabeth Kronzek;
Harry Potter. Nauka i Magia - Roger Highfield;
Mitologia - Jerzy Parandowski;
Iliada - Homer;
Biblia - Stary Testamenty

Przetestuj swoją różdżkę!

Wybierz różdżkę, mimo że to ona powinna wybrać ciebie.

Długość w calach:

  1. 7
  2. 8 1/2
  3. 9
  4. 9 1/2
  5. 10 1/4
  6. 11
  7. 12 1/4
  8. 13 1/2
  9. 16

Elastyczność:

  1. Sztywna
  2. Przy machnięciu wydaje z siebie świst
  3. Giętka
  4. Bardzo giętka
  5. Łatwa do zgięcia
  6. Przy odrobinie dobrej woli można zrobić na niej supeł

Drewno:

  1. Drewno różane
  2. Jesion
  3. Grab
  4. Ostrokrzew
  5. Wierzba
  6. Mahoń
  7. Cis
  8. Dąb
  9. Heban
  10. Klon
  11. Brzoza

Rdzeń:

  1. Włos z głowy wili
  2. Włos z ogona lub grzywy jednorożca
  3. Pióro Feniksa
  4. Serce smoka

Wpisz numer:
 

Wpisz numer:
 

Wpisz numer

Wpisz numer:
 





Wykaz znanych różdżek
Zebrała Karolla

- Różdżka Harrego - ostrokrzew, pióro feniksa, jedenaście cali, giętka,ładna.
- Różdżka Voldemorta - trzynaście i pół cala, pióro feniksa, cis, bardzo duża moc.
- Lilly Potter - dziesięć i ćwierć cala, wierzba, bardzo elegancka,doskonała do rzucania uroków.
- James Potter - jedenaście cali, machoń,bardzo poręczna, trochę więcej mocy, znakomita do transmutacji.
- Hagrid - dąb, szesnaście cali, nieco wygięta.
- Ron (druga różdżka, kupiona po złamaniu jej przez wierzbę bijącą) - czternaście cali, wierzba, włos z ogona jednorożca.
- Fleur Delacour - dziewięć i pół cala, niezbyt giętka, drzewo różane, włosz głowy wili (babki Fleur)
- Cedrik Diggory - dwanaście i jedna czwarta cala, włos z ogona jednorożca, jesion, rozkosznie giętka.
- Wiktor Krum - (rożdżka od Gregorowicza) - grab, wlokienko ze smoczego serca, nieco grubsza niz zwykle się spotyka, raczej sztywna, dziewięć i cwierć cala.

 





  
Kolonie Harry Potter:
Kolonie Travelkids
  
Konkursy-archiwum

  

ŻONGLER
KSIĘGA HOGWARTU

Nasza strona JK Rowling
Nowości na stronie JKR!

Związek Krytyków ...!
Pamiętnik Miesiąca!
Konkurs ZKP

PAMIĘTNIKI : KANON


Albus Severus Potter
Nowa Księga Huncwotów
Lily i James Potter
Nowa Księga Huncwotów
Pamiętnik W. Kruma!
Pamiętnik R. Lupina!
Pamiętnik N. Tonks!
Elizabeth Rosemond

Pamiętnik Bellatrix Black
Pamiętnik Freda i Georga
Pamiętnik Hannah Abbott
Pamiętnik Harrego!
James Potter Junior!
Pamiętnik Lily Potter!
Pamiętnik Voldemorta
Pamiętnik Malfoy'a!
Lucius Malfoy
Pamiętnik Luny!
Pamiętnik Padmy Patil
Pamiętnik Petunii Ewans!
Pamiętnik Hagrida!
Pamiętnik Romildy Vane
Syriusz Black'a!
Pamiętnik Toma Riddle'a
Pamiętnik Lavender

PAMIĘTNIKI : FIKCJA

Aurora Silverstone
Mary Ann Lupin!
Elizabeth Lastrange
Nowa Julia Darkness!

Joanne Carter (Black)
Pamiętnik Laury Diggory
Pamiętnik Marty Pears
Madeleine Halliwell
Roxanne Weasley
Pamiętnik Wiktorii Fynn
Pamiętnik Dorcas Burska
Natasha Potter
Pamiętnik Jasminy!

INKUBATOR
Alicja Spinnet!
Pamiętnik J. Pottera
Cedrik Diggory
Pamiętnik Sarah Potter
Valerie & Charlotte
Pamiętnik Leiry Sanford
Neville Longbottom
Pamiętnik Fleur
Pamiętnik Cho
Pamiętnik Rona!

Pamiętniki do przejęcia

Pamiętniki archiwalne

  

CIEKAWE DZIAŁY
(Niektóre do przejęcia!)
>>Księgi Magii<<
Bestiarium HP!
Biografie HP!
Madame Malkin
W.E.S.Z.
Wmigurok
OPCM
Artykuły o HP
Chatka Hagrida!
Plotki z kuchni Hogwartu
Lekcje transmutacji
Lekcje: eliksiry
Kącik Cedrica
Nasze Gadżety
Poznaj sw�j HOROSKOP!
Zakon Feniksa


  
Co sądzisz o o zakończeniu sagi?
Rewelacyjne, jestem zachwycony/a!
Dobre, ale bez zachwytu
Średnie, mogłoby być lepsze
Kiepskie, bez wyrazu
Beznadziejne- nie dało się czytać!
  

 
© General Informatics - Wszystkie prawa zastrzeżone
linki