Startuj z namiNapisz do nasDodaj do ulubionych
   
 
WMIGUROK
======================================
Korespondencyjny kurs dla początkujących czarodziejówLekcja szósta: Eliksiry

Zamieścimy tutaj kilka eliksirów, ponieważ eliksirów jest ogólnie wiele milionów, a przepisy na nie można znaleźć w wielu specjalnych księgach, zamieszczamy te najbardziej znane, używane i potrzebne.

Eliksir leczący rany - dzięki temu eliksirowi czarodziej jest w stanie leczyć rany od zwykcłych zadrapań do głębokich ran otwartych.
Składniki: dziesięć ml. soku z pijawek, żółć pancernika, odrobina proszku z kła węża, sześć korzeni stokrotek oraz dwa liście grimerowca.
Sposób przyrządzenia: do wrzącej wody w kociołku należy wlać sok z pijawek i gotować razek przez około trzy minuty. Następnie należy dodać sproszkowane kły węża i porządnie zamieszać w kociołku, następnie wlać zółć pancernika, wrzucić korzenie, oraz liście grimerowca i warzyć przez około pół godziny. Prawidłowy eliksir powinien być koloru jasnożółtego.

Eliksir bujnego owłosienia - eliksir bardzo ceniony przez czarodziejów, którzy nie zostali obdarzeni zbyt bujnymi włosami, lub też już je stracili. Ten eliksir można kupić w mugolskich aptekach jako "Płyn na porost włosów", ale jest to eliksir o słabym działaniu, i długo trzeba oczekiwać na efekty. Jeżeli przesadzi się z eliksirem bujnego owłosienia, może być to bardzo przykre doświadczenie, ponieważ włosy urosną bardzo długie. Można je ściąć, lub kupić w aptece antidotum (około dwóch knutów). Eliksir powinien być koloru kasztanowego.
Składniki: dwa pająki zwane jako ciałek płochliwy, korzenie moczary pospolitej, dyptam, oraz kilka liści toczkowca czerwonego.
Sposób przyrządzenia: do ciepłej wody w kociołku wrzucić pająki oraz dyptam i gotować je w stałej temperaturze przez conajmniej pół godziny. Następnie dodać drobno posiekanie korzenie moczary pospolitej i mieszać zawartość przez około cztery minuty, a następnie dodać liście toczkowca czwrwonego i pozostawić eliksir nad ogniem jeszcze przez około dwie godziny.

Eliksir Wielosokowy - jest to jeden z najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych eliksirów jakie są na świecie. Dzięki temu eliksirowi człowiek na jedną pełną godzinę zamienia się w inną osobę, której odrobina ciała jest w jego eliksirze. Jest on również jednym z najniebezpieczniejszych eliksirów, ponieważ działa on tylko na ludzi. Jeżeli w Waszym eliksirze jest np. włos psa to staniecie się człowieko-psem. Sków tego nie da się usunąć, lub trzeba dość długiej kuracji aby przybrać dawną postać. Nawet najbardziej doświadczenie czarodzieje mają z tym eliksirem czasami trochę kłopotów. Eliksir ten robi się bardzo długo i trzeba mieć zasoby niezbyt często soptykanych składników.
Składniki: muchy siatkoskrzydłe, pijawki, ślaz, rdest ptasi, sproszkowany róg dwurażca, skórka boomslanga, coś z człowieka, w którego chcemy się zamienić.
Sposób przyrządzenia: do wrzącej wody w kociołku wrzucamy muchy siatkoskrzydłe i gotujemy je przez dwadzieścia jeden dni. Przez ten czas powinniśmy przynajmniej raz dziennie porządnie zamieszać w kociołku. Po trzech tygodniach, gdy muchy siatkoskrzydłe są już ugotowane dodajemy do nich ślaz (który trzeba zrywać w pełnię księżyca, bo innaczej eliksir nie wyjdzie), rdest ptasi. To gotujemy jeszcze przez około dziesięciu godzin, a następnie wrzucamy sproszkowany róg dwórożca, skórkę boomslanga i gotujemy jeszcze jeden dzień. Następnie wrzucamy pijawki, mieszamy porządnie w kociołku i po czterech godzinach możemy do eliksiru dodać odrobinę człowieka, w którego się zmieniamy (może to być włos, kawałek paznokcia, ale nie mogą to być rzeczy, które ten człowiek nosi przy sobie i na sobie!). Eliksir ma różne kolory, zależy to od tego jaki skład ma "odrobina człowieka, w którego się zmieniamy".

Wywar żywej śmierci - nie jest to skomplikowany eliksir, ale gorzej jest ze składnikimi. Eliksir ten jest również niebespieczny. Po wypiciu stajemy się nieśmiertelni na określony czas, zależy to od ilości wypitego eliksiru i naszego stanu fizycznego, psychicznego, zdrowotnego itp. Może być to jedna godzina, lub sto lat. Rekord działania tego eliksiru to sto dwadzieścia osiem lat. Jeżeli jednak przesadzimy z eliksirem i wypijemy cały kociołek na raz (były takie przypadki) to można umrzeć tak, jakby spojrzało się w oczy bazyliszkowi (od zaraz, bez uprzedzenia). Do jego przyrządzenia potrzebne są tylko trzy składniki, ale za to takie, które bardzo trudno zdobyć (są w aptekach, ale kosztują nawet do dwudziestu sześciu galeonów za dwieście gramów!).
Składniki: sproszkowany korzeń asfodelusa, nalewka z piołunu, róg młodego jednorożca.
Sposób przyrządzenia: nalewkę z piołunu kupuje się w aptece (jest bardzo droga). Jej skład znany jest tylko aptekarzom i wybitnym mistrzom eliksirów, a poza tym jest bardzo trudna do zorbienia, więc nie poradzilibyście sobie z nią. Do nalewki wrzucamy sproszkowany korzeń asfodelusa, mieszamy i gotujemy zawartość przez około dwie godziny. Następnie wrzucamy róg jednorożca i gotujemy do czasu, gdy eliksir przybierze barwę jasnopedalski. Wtedy eliksir jest gotowy do spożycia.

Eliksir głupoty - tego eliksiru nie używają na sobie ludzie przy zdrowych zmysłach. Są jednak czarodzieje, którzy uważają ten eliksir za bardzo pożyteczny i bardzo fajny. Są to ludzie, którzy zajmują się głupimi żartami, lub ludzie, którzy czują, że zbyt duża wiedza przeszkadza im w życiu. Są czarodzieje, którzy podają eliksir swoim kolegom, mówiąc, że jest to zwykły napój, lub tacy, którzy zamieniają butelki z coca-colą w sklepach mugoli na ten właśnie eliksir. Eliksir jest raczej nieszkodliwy, bo niewielka dawka trochę ogłupia człowieka. Jednak, gdy przesadzi się z nim głupieje się całkiem. Znany jest przypadek czarodzieja Grimusa, który podał ten eliksir przyjacielowi jako sok dyniowy, a temu umysł cofną się do poziomu umysłu niemowlaka. Musiał całe wszystkich rzeczy z życia uczyć się na nowo, a Grimus został osadzony w Azkabanie, za taki głupi żart. Jak więc widzicie jest on bardzo niebezpieczny. Jeżeli czuja się, że źle zrobiło się wypijając ten eliksir należy wypić Eliksir Mądrości, który opisujemy pod spodem. Prawidłowy eliksir przybiera barwę dojrzałego jabłka.
Składniki: kilka włosów binkowca, sproszkowany kręgosłup skorpeny, dwa skarabeusze, trzy odnóża tarantuli.
Sposób przyrządzenia: do ciepłej wody w kociołku wrzucić włosy binkowca, oraz dwa skarabeusze i gotować przez dwie minuty ciągle mieszając (zawartość kociołka powinna przybrać jadowicie niebieski kolor). Następnie dodać sproszkowany kręgosłup skorpeny i odnóża tarantuli, mieszać w kociołku, przestać, gdy eliksir przybierze kolor ciemnopomarńczowy. Następnie trzeba czekać aż eliksir przybierze właściwy kolor (dojrzałego jabłka). Trwa to bardzo różnie, może trwać minutę, a może trwać nawet kilka dni.
Prosimy Was o cierpliwość czekając na to, aż eliksir będzie miał właściwy kolor. Eliksir ten nie tylko po wypiciu ogłupia, ale i podczas warzenia. Był przypadek, gdy czarodziej zgłupiał nie wypijając eliksiru, tylko czekając aż się uwarzy. Nie daje tylko głupoty, ale i głupio się przyrządza :).

Eliksir mądrości - jest to przeciwieństwo Eliksiru Głupoty. Jego sposób przyrządzenia jest prawie identyczny jak EG. Różnicą jest tylko niedodawanie włosób binkowca. Eliksir powinien mieć barwę zgniłego jabłka i powinno się go przygotowywać około dwudziestu minut. Jeżeli wypije się go dużą ilość można stać się współczesnym Ajnsztajnem. Jeżeli czujecie, że jesteście za mądrzy wypijcie Eliksir Głupoty (byli czarodzieje, którzy nie mogli dobrać sobie odpowiedniego poziomu inteligencji więc ciągle piji na zmianę oba eliksiry, aż w końcu oszaleli).

Eliksir Życia - mimo iż tego eliksiru nie da się przyrządzić jest on podawany w wielu księgach i doniesieniach. Niektórzy czarodzieje wciąż próbóją go przyrządzić, jednak udało to się tylko znakomitemu alchemikowi Nicolasowi Flemelowi, który posiada Kamień Filozoficzny, najważniejszy składnik eliksiru. Pan Flamel zgodził się podać na niego przepis, mówiąc jednak, że nie ma to najmniejszego sensu jeżeli nie mają Kamienia. Kilku czarodziejów próbowało go przyrządzić z kilku niezwykłych kamieni mysląc, że to Kamień Filozoficzny, jednak teraz już nie zyją. Przepis na Eliksir Życia jest bardzo prosty: do wywaru żywej śmierci należy dodać odrobinę skruszonego Kamienia Filozoficznego. Życzymy Wam powodzenia w szukaniu, lub tworzeniu Kamienia.

Eliksir pobudzający - jest to dość prosty eliksir, do przygotowania którego nie potrzebne jest wiele mocy magicznych. Przywraca on normalną postać ludziom, którzy zostali poddani transformacji lub ilegli złemu urokowi. Należy uważać, bo jego główny składnik - mandragora - może być niebezpieczna dla życia, ponieważ krzyk dorosłej mandragory uśmierca człowieka. Proszę się nie bać jeśli macie wątpliwości czy wrzucić ją do kotła i ugotować. To nie jest jak się może zdawać niemowlę, tylko roślina, która nie ma rozumu, więc możecie bez skrupułów potraktować ją jak np.: grimerowca. Najlepiej zdobyć mandragorę, która już nie krzyczy. Poza tym eliksir ten działa podobnie jak viagra, przez (jakieś godzinę-półtorej). Składniki: dorosła mandragora, sok z pijawek, skrzydła recikowca, dwa czyraki, skóra skorpeny.
Sposób przyrządzenia: do wrzącej wody w kociołku wrzucić mandragorę i dolać soku z pijawek. Ciecz po kilku minutach powinna zabarwić się na krwistoczerwony kolor, wtedy dodać skórę skorpeny i czyraki, zamieszać w kociołku i wrzucić skrzydła recikowca. Gdy eliksir będzie jasnopomarańczowy jest gotowy do spożycia.

Antidotum - jak sama nzawa wskazuje jest to eliksir, który zapobiega lub leczy różne zatrucia. Jest on bardzo prosty, uczą się go nawet uczniowie w szkołach magii.
Składniki: bezoar, ogon jamro, kila liści bieszkowca, sproszkowana kość białkowicy.
Sposób przyrządzenia: do wrzącej wody wrzucamy bezoar i warzymy go przez jakieś dwie godziny, następnie dodajemy ogon jamro, kość białkowicy i mieszamy do uzyskania śliwkowatej barwy, gdy to nastąpi dodać liście bieszkowca i czekać aż eliksir zrobi się oliwkowy.

Eliksir prawdy - jest to słabsza wersja eliksiru Veritaserum, który jest dość potężnym eliksirem prawdy. Ta wersja jest dużo mniej skuteczna, ale bardzo skuteczna. Wystarczą dwa łyki, aby dowiedzieć się wszystkiego o innym człowieku. Eliksir ten czasami może mieć zabójczą moc. Pewna czarownica podała go niczego nieświadomemu mężowi i dowiedziała się takich rzeczy, że zmarła na atak serca.
Składniki: dyptam, utłuczone karaluchy, ususzone korzenie grimerowca, moczara pospolita, liście śmiechowca, kilka kolców jeżozwierza, sok z pająków (zwykłych).
Sposób przyrządzenia: do wrzącej wody w kociołku wrzucamy dyptam, karaluchy oraz korzenie grimerowca i mieszać zawartość przek około dwadzieścia minut. Przez ten czas eliksir powinien przybrać czerwoną barwę. Następnie wrzucamy moczarę pospolitą i dolewany trochę soku z pająków, ciągle mieszając. Po dwóch minutach wrzucamy liście śmiechowca oraz kolce jeżozwierza i mieszamy do uzyskania szkarłatnej barwy.
ZAKLĘCIA:
Lekcja pierwsza: Jak trzymać różdżkę (kilka pożytecznych wskazówek)
Lekcja druga: Wprowadzenie do zaklęć
Lekcja trzecia: Zaklęcia
Lekcja czwarta: Podział zaklęć
Test sprawdzający

ELIKSIRY:
Lekcja piąta: Jak prawidłowo ustawić kociołek, wprowadzenie oraz ostrzeżenie
Lekcja szósta: Eliksiry
Lekcja siódma: Podział eliksirów
Test sprawdzający

TRANSMUTACJA:
Lekcja ósma: Wprowadzenie do transmutacji oraz ostrzeżenie
Lekcja dziewiąta: Transmutacja w teorii i praktyce
Test sprawdzajšcy

OBRONA PRZED CZARNĄ MAGIĄ:
Lekcja dziesiąta: Ostrzeżenie i wprowadzenie do obrony przed czarną magią
Lekcja jedenasta: Demony i stworzenia
Lekcja dwunasta: Złowrogie zaklęcia
Test sprawdzający

INNE:
Lekcja trzynasta: Quidditch i jego podstawy
Lekcja czternasta: Kilka słów z astronomii
Lekcja piętnasta: Trochę z zielarstwa
Lekcja szesnasta: Kilka magicznych stworzeń
Lekcja siedemnasta: Sami-Wiecie-Kto
Test końcowy
Zakończenie
Cały dział prowadzi Alex Raven

Lekcje napisał Pottermaniak
 

  
Kolonie Harry Potter:
Kolonie Travelkids
  
Konkursy-archiwum

  

ŻONGLER
KSIĘGA HOGWARTU

Nasza strona JK Rowling
Nowości na stronie JKR!

Związek Krytyków ...!
Pamiętnik Miesiąca!
Konkurs ZKP

PAMIĘTNIKI : KANON


Albus Severus Potter
Nowa Księga Huncwotów
Lily i James Potter
Nowa Księga Huncwotów
Pamiętnik W. Kruma!
Pamiętnik R. Lupina!
Pamiętnik N. Tonks!
Elizabeth Rosemond

Pamiętnik Bellatrix Black
Pamiętnik Freda i Georga
Pamiętnik Hannah Abbott
Pamiętnik Harrego!
James Potter Junior!
Pamiętnik Lily Potter!
Pamiętnik Voldemorta
Pamiętnik Malfoy'a!
Lucius Malfoy
Pamiętnik Luny!
Pamiętnik Padmy Patil
Pamiętnik Petunii Ewans!
Pamiętnik Hagrida!
Pamiętnik Romildy Vane
Syriusz Black'a!
Pamiętnik Toma Riddle'a
Pamiętnik Lavender

PAMIĘTNIKI : FIKCJA

Aurora Silverstone
Mary Ann Lupin!
Elizabeth Lastrange
Nowa Julia Darkness!

Joanne Carter (Black)
Pamiętnik Laury Diggory
Pamiętnik Marty Pears
Madeleine Halliwell
Roxanne Weasley
Pamiętnik Wiktorii Fynn
Pamiętnik Dorcas Burska
Natasha Potter
Pamiętnik Jasminy!

INKUBATOR
Alicja Spinnet!
Pamiętnik J. Pottera
Cedrik Diggory
Pamiętnik Sarah Potter
Valerie & Charlotte
Pamiętnik Leiry Sanford
Neville Longbottom
Pamiętnik Fleur
Pamiętnik Cho
Pamiętnik Rona!

Pamiętniki do przejęcia

Pamiętniki archiwalne

  

CIEKAWE DZIAŁY
(Niektóre do przejęcia!)
>>Księgi Magii<<
Bestiarium HP!
Biografie HP!
Madame Malkin
W.E.S.Z.
Wmigurok
OPCM
Artykuły o HP
Chatka Hagrida!
Plotki z kuchni Hogwartu
Lekcje transmutacji
Lekcje: eliksiry
Kącik Cedrica
Nasze Gadżety
Poznaj sw�j HOROSKOP!
Zakon Feniksa


  
Co sądzisz o o zakończeniu sagi?
Rewelacyjne, jestem zachwycony/a!
Dobre, ale bez zachwytu
Średnie, mogłoby być lepsze
Kiepskie, bez wyrazu
Beznadziejne- nie dało się czytać!
  

 
© General Informatics - Wszystkie prawa zastrzeżone
linki